^Back To Top
 • 1 Jigoro Kano (twórca judo)
  w małej salce stworzył system wartości, metodę wychowania, sztukę samoobrony, i nowoczesny sport. Za cel przewodni twórca obrał doskonalenie „samego siebie”, co miało być uzyskiwane przez systematyczne ćwiczenia.
 • 2 JUDO
  jest sportem walki, opierającym się na rzutach i chwytach. Zabronione są tu uderzenia, kopnięcia, oraz techniki które są niebezpieczne dla zdrowie i życia.
 • 3 JUDO
  przyczynia się do harmonijnego rozwoju, przekonuje że nie liczy się głównie siła i masa ciała, ale szybkość i zręczność. Dla dzieci i młodzieży jest systemem wychowania fizycznego, sportem, który przygotowuje do życia codziennego.
 • 4 JUDO
  kształtuję szybkość, zwinność, zręczność, siłę, wytrzymałość, a także spostrzegawczość, odwagę, opanowanie, odporność. Koncentrację i wytrwałość. Wpływ wychowawczy tego sportu jest niezaprzeczalny.
 • 5 Y.Yamashita
  Nie ma końca w uczeniu się Judo
baner

Historia Klubu

HISTORIA JUDO W WIERZCHOSŁAWICACH

Historia Judo w Wierzchosławicach  zaczyna się z końcem roku  2010. Do Pałacu Młodzieży w Tarnowie przybył pan Marcin Stec, który  zaczął namawiać tamtejszych szkoleniowców  do otwarcia szkółki judo w Wierzchosławicach. Jego twarde negocjacje z trenerami doszły do skutku!

Z początkiem  roku 2011 w styczniu trener judo mgr Paweł Kita ogłosił nabór do szkółki Judo – było to konieczne aby sprawdzić zainteresowanie dzieci chęcią uczestnictwa w treningach judo. Zainteresowanie rodziców oraz ich pociech do uprawianie tego sportu było optymistyczne. Już po pierwszym tygodniu naboru zgłosiło się ponad 30 chętnych. Pierwszym problemem, który stanął na drodze otwarcia szkółki było miejsce do odbywania treningów judo. Ale ten problem szybko się rozwiązał. Dzięki uprzejmości  Pani  Magdaleny Szybilskiej - Dyrektora Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach, która pozwoliła młodym adeptom judo zagościć na sali gimnastycznej  szkoły. Ostatnim najtrudniejszym problemem stanowiło znalezienie środków na zakup niezbędnego sprzętu czyli  materacy „tatami” których koszt był i jest bardzo wysoki. Ale tu zdarzył się „Cud”. (w który do dziś założyciel szkółki nie może uwierzyć) Dzięki przychylności  samorządu Gminy Wierzchosławice na czele z Panem Wójtem Wiesławem Rajskim,  zostało zakupionych aż 40 materacy  TATAMI.  Na początku została stworzona jedna grupa treningowa. Ale z treningu na trening młodych adeptów przybywało, więc po miesiącu ćwiczeń, zostały już stworzone 2 grupy treningowe (po lekcyjna i wieczorna).  Do  końca roku szkolnego 2010/2011 na treningi uczęszczało już ponad 50 osób. We wrześniu 2011 trener Paweł Kita stworzył 2 grupy treningowe początkującą i kolejny rok trenującą  z podziałem na wiek i na umiejętności.
Po miesiącach ćwiczeń i doskonalenia tej sztuki walki w trakcie treningów czy obozów sportowych judo (zimowych i letnich)  przyszedł czas na pierwsze starty w oficjalnych zawodach. Aby było to możliwe trzeba było zgłosić szkółkę w Polskim Związku Judo. Wtedy  sekcja trafiła pod skrzydła Stowarzyszenia Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach którego Prezesem jest pan Jacek Bryl.  Dzięki temu szkółka Judo została zarejestrowana oficjalnie w PZJUDO i otrzymała  niezbędną licencję klubową umożliwiającej organizację turniejów i starty w zawodach judo.

Młodych adeptów judo ciągle przybywało i pod koniec roku szkolnego  2011/2012 trener Paweł Kita poprosił drugiego szkoleniowca  Pawła Słowika o pomoc w prowadzeniu treningów judo. We wrześniu 2012 r. zostały stworzone już 3 grupy treningowe, początkującą którą zajął się trener Paweł Słowik oraz grupa średnio-zaawansowana i zaawansowana którą prowadzi założyciel sekcji. Wszystkie grupy treningowe odbywały 2 treningi w tygodniu.

W listopadzie 2012 przyszedł prawdziwy sprawdzian. Start w oficjalnym turnieju Judo. Drużyna w składzie Oliwia Nosek, Jakub Świerczek, Marcin Zwierzyński, Karol Nosek, Sebastian Schab, Laura Soboń, Wiktor Krupa, Dominik Augustyn, startuje już pod oficjalną nazwą Klubu Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach  w Drużynowym Turnieju Judo zorganizowanym w Pałacu Młodzieży w Tarnowie z okazji Święta Niepodległości. Mimo walki i ambicji Judocy z Wierzchosławic nie  zdobywają  nawet najmniejszego punkciku zajmując ostatnie V miejsce,  za swoimi starszymi i bardziej doświadczonymi kolegami z Tarnowa, Tuchowa, Krakowa i Bochni. Od tamtego czasu zawodnicy  grupy zaawansowanej trenują  już trzy razy w tygodniu. Jest to minimum, aby myśleć o jakiś wynikach na arenie sportowej.

24 lutego 2013 r. chętni zawodnicy po raz pierwszy startują w indywidualnych zawodach organizowanych w Krakowie. I są pierwsze sukcesy – aż 4 medale zdobywają (2 miejsce Aleksandra Piwowarczyk oraz Sebastian Schab, 3 miejsce Oliwia Nosek, Karol Nosek).

Po dwóch latach istnienia sekcji judo zostaje zorganizowany 2 marca 2013 r. pierwszy turniej judo w historii Wierzchosławic o nazwie „I DRUŻYNOWY TURNIEJ JUDO DZIECI IM. CC MJR ADAMA BORYCZKI W WIERZCHOSŁAWICACH”, który stał się imprezą cykliczną organizowaną każdego roku.

Od tego czasu zawodnicy reprezentują Klub  na każdym Turnieju Judo w regionie wracając za każdym razem z dużą ilością medali, aż do teraz.

Pierwszymi medalistami oficjalnych Pucharów Polski została Oliwia Nosek, Emilia Jagiełło, Aleksandra Piwowarczyk, Zuzanna Drobot, Jakub Świerczek, Aleksander Walkiewicz.

Pierwszy medal (brązowy) Mistrzostw Polski dla Klubu Judo w Wierzchosławicach wywalczyła Zuzanna Drobot  w Mistrzostwach Polski Młodzików, które odbyły się w Poznaniu w 2017 roku w kategorii wagowej 48 kg.

W związku z koniecznością dalszego rozwoju naszego Klubu Judo, Zarząd SIS Wierzchosławice podjął decyzję o założeniu nowego stowarzyszenia, które będzie zajmowało się wyłącznie Klubem Judo. W dniu 28 lutego odbyło się zabranie założycielskie stowarzyszenia o charakterze klubu sportowego o nazwie JUDO TORA Wierzchosławice. Proces całkowitego przejścia pod nowe "barwy" klubowe trwał systematycznie ze względów organizacyjnych do roku 2018.

Pierwszym Prezesem nowego Klubu Sportowego został Pan Rafał Nosek, Skarbnikiem Pani Barbara Hołda, a Członkiem Zarządu założyciel szkółki judo w Wierzchosławicach trener Paweł Kita.

Copyright © 2024 Judo Wierzchosławice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright © 2013. JUDO WIERZCHOSŁAWICE Rights Reserved.


Facebook