^Back To Top
 • 1 Jigoro Kano (twórca judo)
  w małej salce stworzył system wartości, metodę wychowania, sztukę samoobrony, i nowoczesny sport. Za cel przewodni twórca obrał doskonalenie „samego siebie”, co miało być uzyskiwane przez systematyczne ćwiczenia.
 • 2 JUDO
  jest sportem walki, opierającym się na rzutach i chwytach. Zabronione są tu uderzenia, kopnięcia, oraz techniki które są niebezpieczne dla zdrowie i życia.
 • 3 JUDO
  przyczynia się do harmonijnego rozwoju, przekonuje że nie liczy się głównie siła i masa ciała, ale szybkość i zręczność. Dla dzieci i młodzieży jest systemem wychowania fizycznego, sportem, który przygotowuje do życia codziennego.
 • 4 JUDO
  kształtuję szybkość, zwinność, zręczność, siłę, wytrzymałość, a także spostrzegawczość, odwagę, opanowanie, odporność. Koncentrację i wytrwałość. Wpływ wychowawczy tego sportu jest niezaprzeczalny.
 • 5 Y.Yamashita
  Nie ma końca w uczeniu się Judo
baner

Oceny "punkty"

OCENY W JUDO

IPPON

 

- ocena kończąca walkę przed czasem

 

Jest przyznawana, gdy zawodnik rzuca przeciwnika w sposób kontrolowany na większą część pleców ze znaczną siłą lub szybkością oraz gdy zawodnik trzyma przeciwnika w „Osaekomi”  (trzymanie) w taki sposób, że nie może się wyswobodzić przez 20 sekund od chwili ogłoszenia trzymania, a także gdy zawodnik poddaje się, uderzając dwa lub więcej razy ręką lub stopą, w wyniku wykonanej akcji technicznej „Osaekomi”   (trzymanie), „Shime-waza” (duszenie) lub „Kansenstsu-waza” (dźwignia) albo gdy względnie wypowiada słowa „Maitta” („poddaje się”). Również gdy zawodnik nie jest zdolny do walki w wyniku zastosowania dźwigni i duszenia.

 

Równowartość: jeżeli jeden z zawodników od razu ukarany został „Hansoku-make” (dyskwalifikacją)  lub  3 razy „Shido”, drugi zawodnik zostaje ogłoszony zwycięzcą.

 

Ocenę tę sędzia oznajmia przez uniesienie jednej ręki wysoko nad głową z dłonią skierowaną w przód i  wypowiedzenie komendy „ippon”.

  PUNKTY: 10

WAZARII

Ocena przyznawana za upadek w sposób niekontrolowany na niepełne plecy  z niepełną szybkością lub gdy zawodnik upadnie na bok oraz gdy trzyma przeciwnika w „Osaekomi” w taki sposób, że nie może się wyswobodzić przez 10 sekund i dłużej, ale nie więcej niż 20 sekund od chwili ogłoszenia trzymania.

 

Ocenę tę sędzia oznajmia przez uniesienie jednej ręki w bok na wysokość ramienia z dłonią skierowaną w dół i wypowiedzenie komendy „Waza-ari”.

  PUNKTY: 7
Copyright © 2024 Judo Wierzchosławice. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Copyright © 2013. JUDO WIERZCHOSŁAWICE Rights Reserved.


Facebook